Twee verschillende sets van getallen beschrijven Monel K500, en ze vervullen verschillende functies. De producent publiceert nominale bereiken die laten zien waartoe de legering in staat is over de volledige spreiding van maten en hardheden. De specificatie publiceert minimumwaarden waaraan een geleverde partij moet voldoen. Een specificatie opgesteld op basis van de eerste set is niet afdwingbaar; een bestelling opgesteld op basis van de tweede set wel. Deze pagina gaat over de tweede set.
Monel K500 is UNS N05500 en W.Nr. 2.4375, geclassificeerd als een precipitatiehardende nikkel-koper-aluminium legering. In de Verenigde Staten is de geldende productnorm voor staven, draad en smeedstukken ASTM B865, met ASME SB865 als de identieke ASME-aanduiding. Het is beperkt tot de vormen die in de reikwijdte worden genoemd. Staven en draad vallen hieronder, evenals koudvervormde draad, plus smeedstukken en smeedstukken. Platmateriaal valt hier buiten, evenals band en buis, die volgens verschillende normen worden besteld.
De samenstelling van deze legering is nikkel-dominant. Nikkel is minimaal 63,0% en koper is 27,0 tot 33,0%, met aluminium en titanium aanwezig in gecontroleerde bereiken omdat zij de legering verouderingshardbaar maken. Een beschrijving die koper eerst noemt, is een beschrijving van de verkeerde legering, en het is de moeite waard om dit duidelijk te vermelden, omdat er gepubliceerde leverancierspagina's bestaan die koper als 63 tot 70% en nikkel als 27 tot 33% vermelden.
| Element | Gespecificeerde limiet, % | Toegestane afwijking bij een controleanalyse, % | Wat de afwijking betekent |
|---|---|---|---|
| Nikkel | 63,0 minimum | 0,45 minder | Nikkel wordt rekenkundig bepaald door verschil en niet door analyse, dus de marge voor controleanalyse beschermt een leverancier als de andere elementen hoog uitvallen |
| Koper | 27,0 tot 33,0 | 0,15 minder, 0,20 meer | Het brede bereik is opzettelijk. De nikkel-koperverhouding bepaalt de verouderingsreactie, en het venster is wat de normale productie aanhoudt |
| Aluminium | 2,30 tot 3,15 | 0,20 | Een van de twee precipitatievormende toevoegingen |
| Titanium | 0,35 tot 0,85 | 0,03 minder, 0,04 meer | De andere. De tolerantie is asymmetrisch en krapper dan voor aluminium |
| IJzer | 2,0 maximum | 0,05 | Residu |
| Mangaan | 1,5 maximum | 0,04 | Residu |
| Silicium | 0,50 maximum | 0,03 | Residu |
| Zwavel | 0,010 maximum | 0,003 | Een krappe limiet, omdat zwavel de warmtevervormbaarheid beschadigt die de verouderde toestand het minst heeft |
| Koolstof | 0,18 maximum | 0,01 | Let op het cijfer. Zie de paragraaf hieronder, want niet elke bron is het hiermee eens |
De kolom controleanalyse is het deel dat kopers het vaakst over het hoofd zien. Als een koper een partij opnieuw test en het nikkel komt terug op 62,6%, is het materiaal niet mislukt: de specificatie staat toe dat een controleanalyse 0,45% onder het gespecificeerde minimum valt. Die marge bestaat omdat het materiaal wordt gekocht op basis van een warmteanalyse en opnieuw wordt getest op een productanalyse, en de twee zijn niet dezelfde meting.
Eén cijfer in die tabel is de moeite waard om te controleren tegenover elk gegevensblad dat u voor u heeft. ASTM B865 specificeert koolstof op0,18% maximum. De technische bulletin van de producent voor dezelfde legering geeft koolstof op 0,25% maximum. De specificatie is de krapper van de twee, en deze is leidend als de bestelling B865 vermeldt. Waar een bestelling een gegevensblad citeert in plaats van een norm, geldt het lossere cijfer, en het verschil is de moeite waard om te weten voordat een partij technisch wordt afgewezen of geaccepteerd terwijl dat niet zou moeten.
Dit zijn de minima die een geleverde partij moet bereiken in de verouderde toestand, en ze worden bepaald door vorm en sectiedikte, niet alleen door de legering. De structuur van de tabel is het punt: koudvervormd materiaal heeft een hogere eis dan warmvervormd materiaal van dezelfde sectie, en de eis daalt naarmate de sectie dikker wordt.
| Vorm | Conditie | Maximale sectiedikte | Treksterkte, minimum | Vloeigrens, minimum, 0,2% offset | Rek, minimum | Hardheid, minimum |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle staaf- en smeedstukvormen | Warmvervormd en verouderingsgehard | Alle maten | 140 ksi, of 965 MPa | 100 ksi, of 690 MPa | 20,0% | 265 HB, of 27 HRC |
| Rondingen | Koudvervormd en verouderingsgehard | 1/4 inch tot 1 inch, of 6,4 tot 25,4 mm | 145 ksi, of 1.000 MPa | 110 ksi, of 760 MPa | 15,0% | 300 HB, of 32 HRC |
| Rondingen | Koudvervormd en verouderingsgehard | Meer dan 1 inch tot 3 inch, of 25,4 tot 76,2 mm | 140 ksi, of 965 MPa | 100 ksi, of 690 MPa | 17,0% | 280 HB, of 29 HRC |
| Rondingen | Koudvervormd en verouderingsgehard | Meer dan 3 inch tot 4 inch, of 76,2 tot 101,6 mm | 140 ksi, of 965 MPa | 100 ksi, of 690 MPa | 17,0% | 280 HB, of 29 HRC |
| Zeshoeken | Koudvervormd en verouderingsgehard | 1/4 inch tot 2 inch, of 6,4 tot 50,8 mm | 135 ksi, of 930 MPa | 95 ksi, of 655 MPa | 20,0% | 255 HB, of 25 HRC |
| Alle staaf- en smeedstukvormen | Gegloeid en verouderingsgehard | Tot 1 inch, of 25,4 mm | 130 ksi, of 895 MPa | 90 ksi, of 620 MPa | 20,0% | 250 HB, of 24 HRC |
| Alle staaf- en smeedstukvormen | Gegloeid en verouderingsgehard | 1 inch en meer, of 25,4 mm en meer | 130 ksi, of 895 MPa | 85 ksi, of 585 MPa | 20,0% | 250 HB, of 24 HRC |
De verouderingsbehandeling zelf is gespecificeerd, wat ongebruikelijk en nuttig is, omdat de toestand kan worden gereproduceerd, niet alleen beschreven. De eis is om 8 tot 16 uur op een doeltemperatuur van 1.100 °F (595 °C) te houden, vervolgens langzaam af te koelen in de oven tot 900 °F (480 °C) met een snelheid van 15 tot 25 °F (10 tot 15 °C) per uur, en vervolgens aan de lucht te koelen. Een alternatief is toegestaan: houd 1.100 °F aan gedurende maximaal 16 uur, koel in de oven tot 1.000 °F en houd gedurende ongeveer 6 uur, koel in de oven tot 900 °F en houd gedurende ongeveer 8 uur, koel vervolgens aan de lucht.
Twee opmerkingen bij die tabel beantwoorden vragen die bij bijna elke bestelling opkomen. Rondingen van meer dan 4 1/4 inch (108 mm) in diameter hebben een rekvereiste van minimaal 17% zelfs wanneer ze van warmvervormd materiaal zijn gemaakt. En hardheidswaarden worden ter informatie gegeven, dus ze vormen niet de basis voor acceptatie of afwijzing van een trekgetest lot.
Koudgetrokken draad is het enige product waarbij de eis verandert met de diameter in plaats van vlak te blijven, en de richting van de verandering verrast mensen: hoe dunner de draad, hoe hoger de minimale treksterkte. De onderstaande tabel is de gepubliceerde eis.
| Conditie en maat | Treksterkte, minimum |
|---|---|
| Koudvervormd, zoals vervormd, alle maten | 110 tot 155 ksi, of 760 tot 1.070 MPa. Dit is een bereik met zowel een minimum als een maximum |
| Koudvervormd en gegloeid, alle maten | 110 ksi, of 760 MPa, als maximum |
| Koudvervormd, veerhardheid, zoals getrokken, 0,057 inch en minder | 165 ksi, of 1.140 MPa |
| Koudvervormd, veerhardheid, meer dan 0,057 tot 0,114 inch | 155 ksi, of 1.070 MPa |
| Koudvervormd, veerhardheid, meer dan 0,114 tot 0,229 inch | 150 ksi, of 1.035 MPa |
| Koudvervormd, veerhardheid, meer dan 0,229 tot 0,312 inch | 145 ksi, of 1.000 MPa |
| Koudvervormd, veerhardheid, meer dan 0,312 tot 0,375 inch | 135 ksi, of 930 MPa |
| Koudvervormd, veerhardheid, meer dan 0,375 tot 0,437 inch | 125 ksi, of 860 MPa |
| Koudvervormd, veerhardheid, meer dan 0,437 tot 0,563 inch | 120 ksi, of 825 MPa |
| Koudvervormd daarna gegloeid, verouderingsgehard, alle maten | 130 ksi, of 895 MPa |
| Koudvervormd als getrokken, verouderingsgehard, alle maten | 155 ksi, of 1.070 MPa |
| Koudvervormd veerhardheid, verouderingsgehard, tot 0,114 inch | 180 ksi, of 1.240 MPa |
| Koudvervormd veerhardheid, verouderingsgehard, meer dan 0,114 tot 0,375 inch | 170 ksi, of 1.170 MPa |
| Koudvervormd veerhardheid, verouderingsgehard, meer dan 0,375 tot 0,563 inch | 160 ksi, of 1.105 MPa |
Eén aftrekpost bij die tabel is gemakkelijk te missen en kan een partij op zichzelf doen falen. De veerhardheidscijfers zijn van toepassing op materiaal dat in spoelen wordt geleverd. Voor dezelfde draad die rechtgetrokken en op lengte is gesneden, wordt15 ksi, of 105 MPa, afgetrokken van de eis, omdat de rechtzetting een deel van de koude vervorming verwijdert. Een koper die op lengte bestelt volgens een spoelcijfer, krijgt dit niet.
Dit is het meest nuttige op de pagina voor iedereen die de legering in de niet-verouderde toestand koopt. De specificatie stelt maximale hardheden voor niet-verouderde staven, draad en smeedstukken, en stelt datgeen trekproeven vereist zijntenzij een specifieke bepaling van toepassing is. Waar het materiaal niet-verouderd wordt besteld, is de eis om één monster per partij te nemen, deze te verouderen of te gloeien en te verouderen zoals vereist, en dat te testen. Een certificaat voor niet-verouderd materiaal bevat dus een trekresultaat verkregen uit een monster dat het verouderingsproces heeft ondergaan, niet van het materiaal zoals verzonden.
| Vorm | Conditie | Hardheid, maximum |
|---|---|---|
| Alle staaf- en smeedstukvormen | Warmvervormd | 245 HB, of 23 HRC |
| Zeshoeken | Koudvervormd | 260 HB, of 26 HRC |
| Rondingen, 1/4 inch tot 1 inch | Koudvervormd | 280 HB, of 29 HRC |
| Rondingen, meer dan 1 inch tot 3 inch | Koudvervormd | 260 HB, of 26 HRC |
| Rondingen, meer dan 3 inch tot 4 inch | Koudvervormd | 240 HB, of 22 HRC |
| Alle staaf- en smeedstukvormen | Warmvervormd of koudvervormd en gegloeid | 185 HB, of 90 HRB |
Twee kleinere bepalingen horen bij de tabel. Rondingen van meer dan 4 1/4 inch (108 mm) in diameter hebben een maximale hardheid van 260 HB, hoewel de rijen hierboven stoppen bij 4 inch. En wanneer gesmede ringen of schijven worden gespecificeerd, kunnen hardheidsmetingen worden gebruikt in plaats van een trekproef, wat een concessie is die de moeite waard is voor een vorm waaruit een trekmonster lastig te snijden is.
De specificatie begint met een lijst van de informatie die een bestelling moet bevatten, en het is een betere checklist dan enige offerte sjabloon. Materiaal besteld als simpelweg "Monel K500" is ondergespecificeerd op ten minste vier van deze velden.
| Het artikel | Waarom het ertoe doet |
|---|---|
| De ASTM-aanduiding en het jaartal van uitgifte | B865 is herzien. Een bestelling die de norm noemt zonder het jaartal laat de editie open |
| De naam van de legering of het UNS-nummer | Gebruikt N05500, geen merk, dus de chemie is vastgelegd door de norm |
| De vorm | Staf wordt gedefinieerd als een rond massief profiel in rechte lengtes, en bar als vierkant, zeshoekig of rechthoekig. De twee trekken verschillende diameter toleranties |
| De afmetingen, inclusief lengte | De toegestane afwijkingen worden bepaald door de gespecificeerde afmeting, dus de tolerantie is een gevolg van de maat |
| De conditie of hardheid | Warmvervormd, koudvervormd, gegloeid of verouderingsgehard, of een mix van de twee. Elke mechanische eis is geïndexeerd aan dit veld |
| Of het materiaal smeedstukken is | Voor materiaal bedoeld voor hervervorming zijn de diameter toleranties in de hoofd tabel niet van toepassing |
| De afwerking | Warm afgewerkt, ruw gedraaid, semi-glad bewerkt of glad bewerkt. Elk heeft zijn eigen rechtzetting tolerantie |
| De hoeveelheid in voet of stuks | Een gewicht is geen substituut, omdat de lengte afwijking tolerantie van toepassing is op lengtes |
| Of certificering vereist is | Een certificaat wordt verstrekt wanneer gespecificeerd. Een volledig verslag van de testresultaten is een apart item en moet ook worden aangevraagd |
| Of monsters voor controleanalyse moeten worden verstrekt | Verschillend van het certificaat van de fabriek, en alleen geleverd indien vermeld |
| Of de koper testen zal bijwonen | De bestelling moet de tests of inspecties vermelden die op de fabriek moeten worden bijgewoond |
Het testregime is vastgelegd, wat betekent dat de grootte van het certificaat van tevoren kan worden bepaald. Eén chemische analyse, één trekproef en één hardheidsproef zijn vereist per partij, en een partij voor mechanische testen is gedefinieerd als al het materiaal van dezelfde warmte, dezelfde nominale dwarsdoorsnede of smeedstukmaat, en dezelfde conditie.
| Item | De eis | Wat daaruit voortvloeit |
|---|---|---|
| Chemische analyse | Eén test per partij | Een partij is één warmte, dus een certificaat dekt een warmte en niet een stuk |
| Trek | Eén test per partij | Omdat een partij wordt bepaald door maat en warmte, zijn twee maten van één warmte twee partijen en twee tests. Daarom draagt een gemengde maat bestelling meer testen dan het metaal alleen suggereert |
| Hardheid | Eén test per partij | Toegepast op materiaal in de eindconditie |
| Afronding van resultaten | Trek- en vloeigrens tot op de dichtstbijzijnde 1.000 psi, rek tot op de dichtstbijzijnde 1% | Een gerapporteerd resultaat kan onder een exact specificatie minimum liggen en toch voldoen, omdat de afrondingsregel deel uitmaakt van de norm |
| Certificering | Een certificaat van de fabrikant wordt verstrekt wanneer de bestelling dit specificeert, waarin staat dat het materiaal is vervaardigd, getest en geïnspecteerd volgens de specificatie en dat de resultaten aan de eisen voldoen | Een verslag van de testresultaten is een apart item. Een bestelling die om een certificaat vraagt, krijgt niet automatisch de cijfers |
| Markering | Naam van het materiaal of UNS-nummer, warmtenummer, conditie of hardheid, het specificatienummer en jaartal, de maat, bruto, tarra en nettogewichten, samen met de adressen van afzender en ontvanger, en het bestel- of contractnummer | Acht items, dus een bundel met alleen een warmtenummer is niet gemarkeerd volgens de norm |
| Afwijzing | Materiaal dat niet voldoet, kan worden afgewezen, en de leverancier kan een herhoor claimen | Een afwijzing moet onmiddellijk en schriftelijk worden gemeld |
Nikkel is minimaal 63,0%, koper is 27,0% tot 33,0%, aluminium is 2,30% tot 3,15% en titanium is 0,35% tot 0,85%, met ijzer maximaal 2,0%, mangaan maximaal 1,5%, silicium maximaal 0,50%, koolstof maximaal 0,18% en zwavel maximaal 0,010%. De legering is nikkel-dominant. Sommige gepubliceerde pagina's geven koper als 63 tot 70% en nikkel als 27 tot 33%, wat de twee elementen omgekeerd zijn.
Het hangt af van de vorm, de conditie en de sectie. De laagste eis in de tabel voor staven, draad en smeedstukken is 130 ksi, of 895 MPa, van toepassing op materiaal dat gegloeid en vervolgens verouderingsgehard was. Warmvervormd en verouderingsgehard materiaal moet 140 ksi, of 965 MPa, bereiken bij alle maten. Koudvervormde en verouderingsgeharde ronde staven van 1/4 inch tot 1 inch hebben de hoogste eis van 145 ksi, of 1.000 MPa, met een minimale rek van 15%.
Omdat het verschillende soorten getallen zijn. Het producentenbulletin publiceert nominale bereiken die de volledige spreiding van maten en hardheden dekken, en stelt dat het samengestelde waarden zijn die niet geschikt zijn voor specificatiedoeleinden. De norm publiceert het minimum waaraan een geleverde partij moet voldoen. Iets in het midden van een nominaal bereik is wat de legering kan doen; het minimum in de norm is wat bewezen moet worden.
Niet als vereiste. Voor niet-verouderde staven, draad en smeedstukken stelt de specificatie maximale hardheden en stelt dat geen trekproeven vereist zijn, tenzij een specifieke bepaling van toepassing is. Waar materiaal niet-verouderd wordt besteld, wordt één monster per partij genomen en vervolgens verouderd en getest, dus het trekresultaat op het certificaat komt van een monster dat het verouderingsproces heeft ondergaan en niet van het materiaal zoals verzonden.
Ja, binnen de toegestane afwijkingen. De specificatie publiceert een aparte marge voor productcontroleanalyse tegenover elke gespecificeerde limiet, en deze is niet nul. Nikkel kan 0,45% onder het minimum van 63,0% vallen; koper kan 0,15% minder of 0,20% meer dan het bereik zijn; titanium kan 0,03% minder of 0,04% meer zijn. Deze marges bestaan omdat het materiaal wordt gekocht op basis van een warmteanalyse en opnieuw kan worden getest op een productanalyse, en de twee zijn niet dezelfde meting.
Nee, en dit is het enige cijfer dat de moeite waard is om te controleren tegenover het document dat u voor u heeft. ASTM B865 specificeert koolstof op maximaal 0,18%. Het technische bulletin van de producent voor dezelfde legering geeft maximaal 0,25%. De specificatie is de krapper eis, en deze is leidend wanneer de bestelling de norm citeert. Waar de bestelling een gegevensblad citeert in plaats van een norm, geldt de lossere figuur.
Monel K500 is nikkel-dominant met minimaal 63,0% met koper van 27,0% tot 33,0%, en de toevoegingen van aluminium en titanium maken het precipitatiehardend. De specificatie die staven, draad en smeedstukken regelt, is ASTM B865, en wat het bevat zijn minimumwaarden en niet de nominale bereiken die een gegevensblad citeert. Voor verouderingsgeharde staven en draad lopen die minimumwaarden van 130 ksi, of 895 MPa, van toepassing op materiaal dat voor veroudering werd gegloeid, tot 145 ksi, of 1.000 MPa, voor koudvervormde ronde staven tot 1 inch. Draad heeft een maat-afhankelijke ladder die stijgt naarmate de draad dunner wordt, met een aftrek van 15 ksi voor rechtgetrokken en gesneden lengtes. Niet-verouderd materiaal wordt gekwalificeerd door hardheid en niet door een trekproef, en een controleanalyse mag binnen gepubliceerde afwijkingen buiten een gespecificeerde limiet vallen.
Monel K500 staven, draad, draad en smeedstukken worden geleverd volgens UNS N05500 en W.Nr. 2.4375 uit Changzhou, Jiangsu, in warmvervormde, koudvervormde, gegloeide en verouderingsgeharde condities, tegen ASTM B865 en ASME SB865, vanuit een fabriek die ISO 9001-certificering heeft en wordt geauditeerd door SGS. Stuur het formulier, de afmeting, de conditie en de norm waarnaar u bestelt, en de vereisten volgen uit die vier antwoorden.
De geciteerde waarden zijn de vereisten van de genoemde norm en van het genoemde bulletin, en ze zijn van toepassing op materiaal dat volgens die documenten is besteld. Vereisten verschillen tussen normen en tussen vormen, en een bestelling die de norm niet noemt, laat het toepasselijke minimum open. Acceptatie van een geleverde partij berust op het certificaat en het testrapport dat voor die partij is uitgegeven.